Endüstriyel Ürünler Sektöründe ENKA?

Endüstriyel ve taze ürün grubu olarak iki ana başlıkta üretim yapan Enka Süt, Yağlı ve Yağsız Süt Tozu, Peyniraltısuyu Tozu gibi endüstriyel ürünlerde pazar lideri.

Özellikle peyniraltısuyu tozu ürününde pazarın yaklaşık yüzde 70 ’inin ihtiyacını Enka Süt karşılıyor.

peynir-tozu_05 copy
SÜT TOZU

Çiğ sütteki suyun bir kısımı buharlaştırıldıktan sonra, yoğunlaşmış kuru maddenin toz haline getirilmesi ile elde edilen dayanıklı ve besin değeri çok üstün bir süt mamulüdür. Bu bağlamda fabrikamızda, sütün besin değerlerine zarar vermeden kurutma işlemi yapan, modern kurutma teknolojileri mevcuttur. Süt tozu, tüketici için her an elinin altında hazır bulunan süt demektir.

Süt tozu; protein, kalsiyum ve fosfor açısından da oldukça zengin bir üründür. Süt tozu hiçbir katkı maddesi veya imalat yardımcı maddeleri kullanılmadan, bütün kalite kontrolleri yapılmış taze ve sağlıklı sütlerden üretilir. Üretim tamamen otomatik ve bilgisayar kontrollü sistemlerde el değmeden yapılır. Sütün doğal lezzetini ve sağlığını konsantre yapısıyla sunan ENKA Süt tozu; kek, puding, kurabiye, börek, dondurma, püre, yoğurt, krema, sütlü tatlı, krep, sufle… vs yapımında, yani sütün kullanıldığı her yerde kullanılır.

PEYNİRALTISUYU TOZU

Peyniraltısuyu, peynir mayası kullanılarak peynir yapımı sırasında kazein ve yağın pıhtı olarak ayrılmasından sonra, geriye kalan ve bileşimi peynir çeşidine ve yapım tekniğine bağlı olarak değişen bir sıvıdır. Peyniraltısuyu; süt şekeri (laktoz) ve serum proteinlerince zengin, gıda değeri yüksek, kıymetli bir sudur.

Pastörize edilen çiğ peyniraltısuyu özel geliştirilmiş nanoflitrasyon tekniği ile tuzlarından ayrıştırılarak demineralize edilir. Demineralize olan peyniraltısuları evaporasyon tekniği ile konsantre hale getirilip püskürtme yöntemi ile kurutulur. Peyniraltısuyu tozu; bisküvi, şekerleme, çikolata, unlu mamuller vs. gibi gıda sektöründe önemli bir sanayi ürünü olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz peyniraltısuyu tozu ihtiyacının %50’den fazlası Enka Süt tarafından karşılanmaktadır. Enka Peyniraltısuyu Tozu, farklı protein (%7, %11, %35) gruplarında ve değişik demineralize derecelerinde (%50, %70, %90) piyasaya sunulmaktadır.

peynir-tozu_04 copy
peynir-tozu_02 copy
SÜT BAZLI DİĞER TOZ ÜRÜNLER

Enka Süt ürün portföyünde süt tozu ve peyniraltısuyu tozu (PST)  dışında, süt bazlı hammaddelerin koyulaştırıldıktan sonra özel kurutma yöntemleriyle  kurutulması ile üretilen ürünler de yer almaktadır. Bu anlamda işletmemizde farklı formülasyon ve üretim teknikleri ile; laktoz monohidrat, yoğurt tozu, peynir tozu, krema tozu, yayıkaltısuyu tozu ve tereyağı tozu gibi süt bazlı ürünlerin üretimi de mevcuttur.

ENDÜSTRİYEL SÜT YAĞI

Enka Süt; değişik oranlarda süt yağı içeren ve değişik üretim yöntemleriyle farklı amaçlara uygun süt yağı ürünleri üretmektedir. Tereyağı, krema ve sadeyağ bu grup içerisinde yer alan temel ürünlerdir.

%80-%82,5 oranında süt yağı içeriğine sahip olan tereyağı; kahvaltılarımızda, pastacılık ve ekmek ürünlerinde, soslarda ve çorbalarda kullanılırken ayrıca sadeyağ üretiminde de ham madde olarak kullanılmaktadır.%65 süt yağı içeriğine sahip olan krema (kaymak) ise kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olup aynı zamanda tereyağı üretiminde kullanılmaktadır.%99 oranında süt yağı içeriğine sahip olan sadeyağ ise Türk tatlı kültüründe yer edinmiş baklavaların vazgeçilmezidir.

Farklı ağırlık miktarlarında tüketime sunulan bu ürünlerimiz gıda endüstrisinde üretim yapmakta olan işletmelerde hammadde olarak yer edinmektedir.

peynir-tozu_01
peynir-tozu_06-
SPRAY DRY DOMATES TOZE VE MEYVE TOZLARI

Özel kurutma yöntemleri kullanılarak üretilen Domates tozu, spray dry (püskürtme tipi) kurutma yöntemi ile ülkemizde ilk ve tek olarak Enka Süt tarafından üretilmektedir. Toz olarak veya eritilerek farklı gıda maddeleri ile kullanılan domates tozu genel olarak çorbalarda ve soslarda tercih edilmektedir.

Aynı yöntem ile kurutulan meyve tozları ise, meyve suyu üretiminde, bebek gıdalarında tercih edilmektedir. Bu ürünlerimiz gıda işletmelerinde depolama açısından ve raf ömrü açısından tercih edilen hammaddelerdir.

KAHVE KREMASI & BİTKİSEL YAĞ TOZU

Endüstriyel toz ürün sektöründe bir ilke daha imza atan Enka Süt, ülkemizde kahve kreması üretimini gerçekleştiren tek firmadır. Özel kurutma yöntemleri aracılığı ile kurutulan kahve kreması; kahvelerinizde, çaylarınızda vb. içeceklerinizde hiçbir işlem yapılmadan tüketime hazır olarak sunulmaktadır.

Farklı yağ oranlarına sahip bitkisel yağ tozu ise gıda endüstrisinde üretim yapmakta olan işletmelerde hammadde olarak yer edinmektedir. Pasta karışımları, fırıncılık ürünleri vb. gıdalarınızın üretiminde kullanıma hazırdır.

kahve-kremasi copy

444 18 41

Soru ve Önerileriniz için

Görüşleriniz bizim için değerli.
Enka hakkında tüm düşünce ve önerilerinizi bize yazabilirsiniz.

Ürün Kataloğumuz

-